Příspěvky uživatele Ing. Miroslav Zábranský

Unity „reports“ nově na stránkách CEVA

Pro uživatele projektu CEVA jsou nově zdarma k dispozici pravidelná měsíční hlášení Unity Interlaboratory Program, který umožňuje mezilaboratorní srovnání výsledků metod firmy Abbott ve vybraných kontrolních materiálech firmy Bio-Rad.

Unity Interlaboratory Program a jeho použití

Pro kvalitní fungování systému kvality v každé laboratoři je nezbytná vnější kontrola kvality (EHK), která je v České republice nejčastěji zajišťována pomocí SEKKu v intervalech nastavených realizátorem. Jelikož mezilaboratorní porovnání výsledků metod pro laboratoře je zajímavější, čím je její frekvence vyšší, rozhodli jsme se v rámci kurzu Analytické systémy nabídnout Vám pravidelná hlášení systému Unity firmy Bio-Rad, kde můžete najít data získaná od uživatelů systémů Abbott po celém světě.

Unity Interlaboratory Program funguje na principu zasílání výsledků vnitřní kontroly kvality (VKK) prováděné na kontrolních materiálech firmy Bio-Rad pro jednotlivé analytické systémy a reagencie. Zúčastněné laboratoře zasílají pravidelně data pomocí programu Unity Real Time, Unity Desktop nebo Unity Web. Zpracovaná data jsou pak každý měsíc poskytnuta laboratořím k ověření jejich výsledků.

Na základě dat získaných uživateli tak můžete nyní měsíčně kontrolovat svoje data získaná v rámci vnitřní kontroly kvality VKK na kontrolních materiálech firmy Bio-Rad a získat tak možnost zachytit například systematické odchylky VKK mnohem dříve než z Vašeho současného systému EHK, ve kterém jste zapojeni většinou v menší frekvenci.

Dostupná data ze systému Unity

Na stránkách CEVA, v kurzu Analytické systémy, tak pravidelně najdete údaje pro tyto kontrolní materiály:
  • Tumor Marker MCC (CEA, PSA, AFP, CAxx…)
  • Immunoasay MCC (TSH, fT4, B12, Digoxin...)
  • Urine Chemistry (uAlb, uKrea, uGlu…)
  • Multiqual (Alb, Krea, Glu, IgA,M,G, EtOH….)
Hlášení vždy obsahuje název kontrolního materiálu, šarži, expiraci a jednotky. Soubor ve formátu PDF je vždy označen názvem kontrolního materiálu, jeho šarží a číslem měsíce. Soubor s názvem Tumor Marker-MCC 1,2_95690SI-09.pdf, tak označuje výsledky kontrolního materiálu Tumor Marker-MCC 1,2 s šarží 95690 a výsledky jsou ze září (09)“

Unit

Nemusíte Vaše data z VKK odesílat do databáze systému Unity, přesto takto obdržíte údaje o Vámi používaném kontrolním materiálu za poslední měsíc, tak data souhrnná pro danou šarži. S nimi pak můžete porovnat výsledky VKK ve Vaší laboratoři.

Unit

Věřím, že poskytnuté údaje pomohou k lepšímu fungování VKK a k lepším výsledkům v rámci hodnocení laboratoře v EHK. Shoda výsledků v rámci skupiny Abbott v systému Unity dává dobrý předpoklad ke splnění požadavků EHK.

Tato prezentace ja také k dispozici ve verzi pro:

Tisk (pdf)
Pro tisk

Jak citovat toto dílo? (údaje kurzívou doplňte sami)

Ing. Miroslav Zábranský: Unity Interlaboratory Program a jeho použití. PO>STUDIUM [online] 22.11.2011, poslední aktualizace 22.11.2011 [cit. aktuální datum]. Dostupný z WWW: https://postudium.cz/mod/forum/discuss.php?d=534. ISSN 1803-8999

Cystatin C

Cystatin C je protein ze skupiny inhibitorů cysteinových proteáz. Je produkován v konstantním množství všemi jadernými buňkami, volně prochází glomerulem a je zachycován tubulárními buňkami, kde je metabolizován. Z toho plyne, že koncentrace cystatinu C je nepřímo úměrná glomerulární filtraci (GF).

Jeho koncentrace nezávisí oproti kreatininu na svalové hmotě. Je proto pro odhad GF vhodnější markerem než kreatinin. Dokáže zachytit i lehké snížení GF, kdy je korelace jeho koncentrace v séru s GF nejlepší. Na změny v GF reaguje mnohem rychleji než kreatinin. Na druhou stranu je např. známo, že podávání kortikosteroidů nebo hypertyreóza zvyšují produkci cystatinu C, falešně tak snižují odhad GF založený na jeho koncentraci a v těchto situacích by se měly použít jiné způsoby odhadu GF.

Důležité je jeho použití i při odhadu GF u dětí a v těhotenství (jako alternativa clearance kreatininu). V literatuře se uvádí jako jeho hlavní výhoda nezávislost na velikosti dítěte (svalové hmotě) a nezávislost na věku dítěte, v tomto případě již ale máme dostupné nové referenční meze, které ukazují, že tento předpoklad neplatí hlavně u dětí mladších jednoho roku.

Změny po restandardizaci

S přibývajícími výrobci souprav na stanovení cystatinu C vyvstala nutnost zajistit návaznost jednotlivých souprav na mezinárodní standard. Metoda Cystatin C dodávaná firmou Abbott byla proto restandardizována k materiálu ERM-DA471 / IFCC. V interních studiích bylo zjištěno, že po implementaci této nové standardizace lze očekávat jednorázový posun výsledků směrem vzhůru přibližně o 11 %. Posuny hodnot zjištěné při testování kontrol a vzorků pro externí kontrolu kvality se mohou v jednotlivých laboratořích lišit.

Obrázek: Srovnání restandardizované metody Cystatin C s původní metodou.

Obr.

Restandardizací metody Cystatin C nejsou ovlivněny:

  • Linearita
  • Přesnost (preciznost)
  • Analytická senzitivita
  • Stabilita reagencií v přístroji
  • Interference
  • Složení reagencií, kalibrátoru a kontrol

Bylo stanoveno nové referenční rozmezí. Studie pro stanovení referenčního rozmezí byla

provedena za použití vzorků pocházejících od populace zdravých dobrovolných dárců krve

(136 mužů a 122 žen):


Nové referenční hodnoty

Původní referenční hodnoty

Pohlaví

Věk < 50 (mg/l)

Věk ≥ 50 (mg/l)

Věk < 50 (mg/l)

Věk ≥ 50 (mg/l)

Muži

0,31–0,79

0,41–0,99

0,45–0,74

0,44–0,93

Ženy

0,40–0,99

0,40–0,99

0,44–0,76

0,47–0,88

Současně se mění doporučený výpočet odhadu GF:

Nový výpočet odhadu GF

eGF = 1,3633 . c (cystatin C [mg/l])-1,28 [ml.s-1.1,73m2]

Původní výpočet odhadu eGF

eGF = 1,1833 . c (cystatin C [mg/l])-1,28 [ml.s-1.1,73m2]

Zkratky:
c - koncentrace
eGF - odhad glomerulární filtrace

Tato prezentace ja také k dispozici ve verzi pro:

Tisk (pdf)
Pro tisk

Jak citovat toto dílo? (údaje kurzívou doplňte sami)

Ing. Miroslav Zábranský: Restandardizace metody Cystatin C Abbott PO>STUDIUM [online] 17. 10. 2011 publikace, poslední aktualizace 25. 10. 2011 [cit. aktuální datum]. Dostupný z WWW: https://postudium.cz/mod/forum/discuss.php?d=512. ISSN 1803-8999