Diskuse, které zahájil(a) RNDr. Jan Trbušek, Ph.D.

Firma Abbott Laboratories nabízí uživatelům projektu CEVA účast na sérii edukačních webových seminářů pod vedením Jamese O. Westgarda, Ph.D. a Stena Westgarda, MS (Westgard QC, Inc.) s názvem 'Total Quality Management for the Hospital Laboratory'.

Tito zkušení a celosvětově uznávaní odborníci vás seznámí s přístupy ke zlepšení kvality v klinických laboratořích s ohledem na komplexní problematiku laboratorních procesů a zdravotnické péče („Total Quality System, TQS). Diskutována bude mimo jiné i kvalita biochemických metod, statistická interpretace, kontrola kvality a systém jejího hodnocení v laboratoři a další.

Semináře se uskuteční v několika termínech (viz tabulka níže), a to vždy od 17:30 středoevropského času.

Webové edukační semináře na téma management kvality v nemocničních laboratořích pod vedením Jamese O. Westgarda

Účast na seminářích je bezplatná; stačí se pouze zaregistrovat na internetové adrese http://www.abbottdiagnostics.com/TQMseries/.
Pozvánka k vytištění.
Firma Abbott Laboratories, s r.o. si Vás dovoluje pozvat na odborný seminář pořádaný ÚKBP FN Motol ve spolupráci s ČSKB ČLS JEP na téma Akutní poškození a selhání ledvin a jeho diagnostika, a to za účasti předních odborníků na tuto problematiku.

Seminář se uskuteční v prostorách kinosálu FN Motol (V Úvalu 84, Praha 5) ve čtvrtek, 15. prosince 2011 od 13:00 (bližší info viz. pozvánka).
Zazní na něm tato témata:
  • Nové biomarkery v diagnostice akutního poškození a selhání ledvin
    (Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., IKEM Praha)
  • Akutní poškození ledvin xenobiotiky – možnosti akutní diagnostiky
    (Doc. MUDr. Kamil Ševela, CSc., Fakultní nemocnice u sv. Anny, Brno)
  • Akutní poškození ledvin u dětí – možnosti diagnostiky a léčby
    (MUDr. Marian Šenkeřík, Fakultní nemocnice Hradec Králové)
  • Praktické zkušenosti se stanovením NGAL ve FN Motol
    (Doc. MUDr. Květa Bláhová, CSc., Fakultní nemocnice v Motole, Praha)
  • NGAL – plně automatizované stanovení na analyzátoru ARCHITECT
    (RNDr. Jan Trbušek, PhD., Abbott Laboratories)

Vzdělávací akce je pořádána dle Stavovského předpisu ČLK č. 16 a ohodnocena 5 kreditními body. Akce je akreditována u ČAS, KVVPZ.

Kontakt k přihlášení: martina.bunesova@fnmotol.cz

Akce je bez účastnického poplatku!

Firma Abbott Laboratories, s r.o. si Vás dovoluje pozvat na odborné symposium na téma Diagnostika metabolismu, část II.

Symposium se uskuteční v prostorách Clarion Congress Hotelu v Praze ve čtvrtek, 24. listopadu 2011 od 10:00 (bližší info viz pozvánka)

Zazní na něm tato témata:

MUDr. Jana Čepová (Fakultní nemocnice v Motole Praha)

  • Praktické zkušenosti se stanovením vitamínu D

MUDr. Pavla Pokorná (1.LF UK a VFN Praha)

  • Využití klinické farmakologie na pediatrickém JIP

MUDr. Marian Šenkeřík (Fakultní nemocnice Hradec Králové)

  • Nefrotoxicita u dětí - možnosti diagnostiky a léčby

Ing. Karel Kotaška (Fakultní nemocnice v Motole Praha)

  • Vyšetření predispozic kardiovaskulárních příhod u pacientů s poruchami lipidového metabolismu

MUDr. Hana Králová (Privamed Plzeň)

  • Využití anti-CCP v diagnostice revmatoidní artritidy
U příležitosti X. celostátního sjezdu České společnosti klinické biochemie si Vás dovolujeme pozvat na satelitní workshop firmy Abbott Laboratories, s r.o. s názvem

Inovativní markery firmy Abbott Laboratories v diagnostice závažných klinických stavů

Na semináři zazní tato témata:
  • Doc. MUDr. Květa Bláhová, CSc.: NGAL v diagnostice AKI (Fakultní nemocnice v Motole, Praha)
  • MUDr. Marcela Tomíšková: Zkušenosti se stanovením ProGRP ve FN Brno (Fakultní nemocnice Brno)
  • Mgr. Rudolf Kašpar: Klinická biochemie firmy Abbott a její přínos pro Vaši laboratoř (Abbott Laboratories, s.r.o.)
Workshop se uskuteční v prostorách Parkhotelu Congress Center Plzeň v sále Bellevue v pondělí 26. září 2011 od 12:30.

Přijďte také navštívit stánek firmy Abbott Laboratories, kde jsou pro Vás k dispozici další informace o produktech firmy Abbott.

Naleznete zde rovněž systém Indexor - laboratorní zařízení určené k optimalizaci práce se zkumavkami.

Indexor - laboratorní zařízení určené k optimalizaci práce se zkumavkami.
Společnost iSens - Electronica Lda. je vlastníkem technologie INDEXOR
Firma Abbott Laboratories nabízí na analyzátorech ARCHITECT testy ke stanovení Pepsinogenu I a Pepsinogenu II. Jedná se o (u nás) méně známé nádorové markery karcinomu žaludku, jejichž využití v diagnostice tohoto onemocnění je bohužel v našich končinách stále ještě poměrně vzácné.

Karcinom žaludku je nádorové onemocnění žaludeční stěny, které je v současné době čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu v Evropě. Celosvětově se dokonce jedná o druhou nejrozšířenější malignitu; nevyšší výskyt tohoto onemocnění je v Japonsku a Číně. V Japonsku, vzhledem k vysoké incidenci onemocnění, je stanovení pepsinogenů v séru screeningovým testem.
Karcinomy žaludku postihují častěji muže než ženy (uvádí se 2 – 3x), přičemž se v převážné většině jedná o adenokarcinomy (až 95% případů; viz obr. 1); zbytek představují vzácné lymfomy a nádory hladké svaloviny žaludku.

Obr. 1. Adenokarcinom žaludku
(zdroj: http://web2.airmail.net/uthman/specimens/index.html)
Adenokarcinom

Pro adenokarcinom žaludku je charakteristický složitý vývojový proces, kdy jeho patogeneze je ovlivňována interakcí mezi bakteriemi, prostředím (zejména to souvisí s potravními návyky), genetickými dispozicemi pacienta a molekulárními mechanismy.
Vývoj onemocnění probíhá od zánětu žaludeční sliznice - gastritidy; v pokročilém chronickém stádiu charakteristickém zakrněním žaludeční sliznice a vymizením žláz (atrofická gastritida), přes střevní (intestinální) metaplazii (přeměna žaludeční sliznice na střevní typ, kdy dochází k histologickým změnám epitelu a produkci mucinů), až k vlastnímu karcinomu, nejčastěji se silným sklonem k invazi do okolní tkáně. Nepříznivou prognózu pacienta dokresluje skutečnost, že zhruba v 80% případů onemocnění metastázuje.

Nejdůležitějším faktorem vzniku zánětu a následných histologických změn žaludeční sliznice až k adenokarcinomu, je přítomnost bakterie Helicobacter pylori v žaludku (viz obr. 2). Uvádí se, že téměř polovina světové populace je postižena touto infekcí.

Obr. 2. Helicobacter (syn. Campylobacter) pylori
(zdroj: http://info.fujita-hu.ac.jp/~tsutsumi/photo/photo002-6.htm)
Helicobacter (syn. Campylobacter) pylori Helicobacter (syn. Campylobacter) pylori

Bakterie podněcuje zánětlivou odpověď žaludeční stěny, přičemž průběh infekce a vznik onemocnění je závislý jak na stavu hostitele a prostředí, tak také na genetických dispozicích bakterie projevující se různou virulencí.
Vliv této bičíkaté bakterie na vznik karcinomu žaludku prokázali australští lékaři Barry Marshall a Robin Warren v roce 1982, za což získali v roce 2005 Nobelovu cenu za lékařství a fyziologii. H. pylori je jediným prokázaným bakteriálním karcinogenem.

Během celého složitého patofyziologického vývoje karcinomu žaludku dochází rovněž k biochemickým změnám, což souvisí zejména s atrofií žaludeční sliznice. Jedním z důležitých indikátorů těchto změn je systém pepsin – pepsinogen.

Pepsin (viz obr. 3) je enzym z řady proteáz, který se vyskytuje v žaludku většiny obratlovců a který se podílí na trávení (štěpí bílkoviny na menší polypeptidy, které jsou dále štěpeny v tenkém střevě). Vzniká v buňkách žaludeční sliznice jako inaktivní proenzym pepsinogen.

Obr. 3. Model molekuly pepsinu A
Model molekuly pepsinu A

Rozeznáváme dva příbuzné pepsinogenové systémy lišící se místem sekrece v různých buňkách žaludeční sliznice: pepsinogen I (nebo A; zkratka PG I) a pepsinogen II (nebo C; zkratka PG II).
K aktivaci těchto prekurzorů dochází v kyselém prostředí žaludku za přítomnosti kyseliny chlorovodíkové, přičemž vznikající pepsin je schopen další aktivace pepsinogenů (tzv. autokatalýza). Zhruba 1% PG I a PG II se dostává do krevního oběhu, kde může být stanovováno. Sérové hladiny pepsinogenů tak mohou odrážet morfologický a funkční stav žaludeční sliznice, protože v důsledku ztráty žlaznatých buněk během atrofické gastritidy dochází ke snížení produkce těchto proenzymů.
Pepsinogen I a pepsinogen II tak lze považovat za slibné markery patologických změn žaludeční sliznice jako prekancerózního stavu rakoviny žaludku.
Za nejvýhodnější variantu serologických markerů je považována kombinace stanovení hladiny pepsinogenu I a poměru hladin obou pepsinogenů (PG I/ PG II); souvisí to s uvedenými odlišnostmi v sekreci různými buňkami sliznice. Tento poměr významně klesá v závislosti na stupni atrofie žaludeční sliznice (a tím zvýšeném riziku adenokarcinomu žaludku) nebo na přítomnosti infekce H. pylori (měření hladin pepsinogenů lze rovněž považovat za ukazatele eradikace bakteriální infekce).

Firma Abbott Laboratories nabízí metody ke kvantitativnímu stanovení Pepsinogenu I a Pepsinogenu II na imunoanalytických systémech ARCHITECT v lidském séru a plazmě, a to na principu 2krokové chemiluminiscence (Chemiflex). Cut-off pro detekci atrofie žaludeční sliznice (při 80% specifičnosti): pepsinogen I: hodnoty menší než 70 ng/ml; poměr hladin PG I/PG II: menší než 3.0 (data z příbalového letáku firmy Abbott).

Tato prezentace ja také k dispozici ve verzi pro:

Tisk (pdf)
Pro tisk

Jak citovat toto dílo? (údaje kurzívou doplňte sami)
RNDr. Jan Trbušek, Ph.D.: Pepsinogeny - méně známé nádorové markery karcinomu žaludku. PO>STUDIUM [online] 20. 9. 2011, poslední aktualizace 20. 9. 2011 [cit. aktuální datum]. Dostupný z WWW: https://postudium.cz/mod/forum/discuss.php?d=475. ISSN 1803-8999