5. Určení cut-off (rozhodovací meze) testu

Jde o postup, kdy se objektivně snažíme nadefinovat, kde bude hranice mezi úspěšným a neúspěšným absolvováním testu. U nás převažuje intuitivní nebo "zvykový" (mez odhadneme dle našich zkušeností nebo nastavíme dle zvyklostí na příslušném pracovišti) přístup. Doporučuje se objektivní způsob alespoň jednou vyzkoušet. Existují 2 základní objektivní metody:

Angoffova metoda

Sestavíme skupinu několika expertů příslušného oboru (obvykle vyučující) a požádáme je o expertní odhad pravděpodobnosti správného zodpovězení každé otázky v testu minimálně kompetentním studentem. Minimálně kompetentního studenta si představíme jako studenta, který by ještě (s "odřenýma ušima" úsměv) prošel.

Pravděpodobnost uhodnutí je u otázky ano/ne 50 %, u otázky se 4 odpověďmi 25 % apod. Představme si, že máme 3 experty, kteří hodnotí pravděpodobnost správné odpovědi minimálně kompetentním studentem:


Otázka Expert 1 Expert 2 Expert 3 Průměr
1 0,58 0,62 0,65 0,62
2 0,71 0,75 0,69 0,72
3 0,80 0,70 0,70 0,73
 ...  ...  ...  ...  
 Průměr        0,69 tedy 69 %

Rozhodovací mez dle Cohenové

Zde potřebujeme výsledky pilotního testování - test předložíme cílové skupině a až na základě výsledků se rozhodneme, jaké bude skóre pro úspěšné absolvování. Používáme následující vztah:

rozhodovací mez = 0,6 * (skóre dosažené na 95. percentilu mínus skóre, kterého lze dosáhnout tipováním) + skóre, kterého lze dosáhnout tipováním

Jinými slovy: projdou ti studenti, kteří budou mít alespoň 60 % bodů nejlepších studentů. Nevýhodou je relativní nastavení vzhledem k výkonu studentů v pilotní skupině.