6. Analýza testu

Moodle má jednoduché možnosti, jak analyzovat odpovědi studentů na otázky v testu a zjistit tak, jak kvalitní otázky jsou a jak funguje test jako celek. Můžete tak snadno odhaliti chyby v testu (např. označení špatné odpovědi jako správné nebo přiřazení špatného bodování nebo špatně formulovaná otázka apod.) Doporučujeme používat následující 4 statistiky:

Statistiky kvality celého testu

Koeficient vnitřní konzistence (Kronbachovo alfa)
Vypovídá o tom, jak moc všechny otázky testu směřují k jednomu cíli. Pokud je hodnota nízká, test není vnitřně konzistentní a část otázek testuje nějaký jiný okruh než zbytek otázek. Čím vyšší hodnota, tím lépe.

Hodnocení není pevně dané, obvykle můžeme považovat hodnoty:

  • pod 50 % za nepřijatelné
  • > 70 % za použitelné
  • > 90 % za excelentní
Směrodatná chyba

Jde o rozptyl, se kterým musíme počítat u každého přiděleného skóre z testu. Dostane-li student 60 % z testu a směrodatná chyba je 5 %, jeho reálné skóre se pohybuje mezi 55 a 65 %. S nárůstem směrodatné chyby stoupá nespolehlivost výsledku z testu.

Statistiky kvality otázky

Snadnost (Facility index)

Vyjadřuje, kolik procent studentů zodpovědělo otázku správně. Nízké hodnoty svědčí pro nepřiměřenou obtížnost, vysoké hodnoty mohou značit "vynesení" otázky či přílišnou snadnost.

Diskriminační index

Vyjadřuje korelaci mezi výsledkem příslušné otázky a celkovým výsledkem z testu u konkrétního studenta. Pokud je tedy diskriminační index nízký, špatně rozlišuje mezi špatnými a dobrými studenty. Několik příkladů:

  • záporný diskriminační index  = zcela špatná otázka, je nutná revize
  • diskriminační index 0 nerozlišuje mezi dobrými a špatnými studenty
  • diskriminační index < 0,2 = zvažte revizi otázky

Hodnotíme oba parametry dohromady - např. je-li otázka velmi snadná a ještě nerozlišuje mezi dobrými a špatnými studenty, nemá v testu co dělat. Pokud je však snadná a dobře rozlišuje, může být přínosná. Podobně těžká a nerozlišující otázka je k ničemu.